# Yahoo Web Search

1. ### one wheel:radius 6 inches,this wheel rotated 3 times.How many inches did the wheel travel in 3 rotation ?

c=pi 2r r=6" c=37.68 (using pi=3.14) c x 3 =113.04" (distance travelled) probably better to use the pi on the calculator rather than 3.14 edited as pi was wrong

3 Answers · Science & Mathematics · 15/12/2011

2. ### Basic question of Angular Rotation (10 points)?

...200 = a + 4b + 16c Θ(7) = 1000 = a + 7b + 49c Plugging into a 3-unknown calculator , find a = 71.3, b = 101.8, c = 33.5 Θ(t) = 71.3 + 101.8t + 33.5t²...

1 Answers · Science & Mathematics · 02/11/2014

3. ### Do Casio calculator 's include Euler's formula ?

...cos x + i sin x? Euler angles of a 3-D rigid body under rotation ? etc. Be a bit more specific.

2 Answers · Science & Mathematics · 30/05/2010

4. ### A sine wave has a maximum value of 560 V. At what angle of rotation will the voltage reach a value of 123 V?

...2196 = sin(a) a = 12.7 degrees (use the inverse-sine function on your calculator ) The voltage will also be 123 volts at 180 - 12.7 = 167.3 ...

1 Answers · Science & Mathematics · 13/10/2007

5. ### EASY Rotations per minute Question (Fast Answer)....NEED HELP QUICKLY BEST ANSWER GIVEN ASAP!!!!?

... have been doing all of these calculations on a calculator that is accurate to 12 decimal places and just rounding off the...

3 Answers · Science & Mathematics · 19/02/2009

6. ### How do I find all solutions for a trig equation without using a calculator ?

...? That's x + -1*360. In general, any integer number of rotations will get you back to the same point, so we can have x + n * 360, where n is an...

5 Answers · Science & Mathematics · 26/02/2013

7. ### What formula(s) am I supposed to use to solve this astronomy problem? (Please do not solve the problem.)?

I would use these formulas: radial distance = R[equator] * cos( latitude) circumference = 2 pi * radial distance speed = circumference / (24 hours)

2 Answers · Science & Mathematics · 19/10/2011

8. ### How to calculate bhp and kw from rotation of engines?

... first. You need to measure a specific distance. For the calculator in the link below, you need to measure exactly 1/4 mile. You need to know the...

1 Answers · Cars & Transportation · 15/08/2013

9. ### Amount of rotations of a cd knowing tangential speed and time?

... of revs is 6240 m/0.3142 m = about 20,000 but use a calculator . (b) At the outer radius, the angular speed is (1.3 m/s) times...

1 Answers · Science & Mathematics · 13/12/2012

10. ### PHYSICS PROBLEMS: ROTATION . NEED HELP/EXPLANATION.?

angular velocity: ω = v/r = 15.6/0.32 = 48.75 rad/s angular displacement: θ = ωt duration of time for wheel to cover 18.5 m: t = d/v = 18.5/15.6 = 1.186 s therefore, ...θ = ωt = 48.75*1.186 = 57.8 rad θ' = 19*(2π) = 119.38 = ωt', ......=> t' = 119.38/48.75 = 2.448 s t = 2.33*60 = 139.8 s, ......=> θ = ωt = 48.75*139.8 = 6815.25 rad...

4 Answers · Science & Mathematics · 10/11/2010