# Yahoo Web Search

related to K

1. Sort by

1. ### A 0.52kg object vibrates at the end of a horizontal spring (k = 15N/m). When the object’s kinetic energy is 7.3J, what is its speed?

TMI. To find the speed, v, all you need are the mass, M, and the kinetic energy, T, because: T = ½Mv² So just solve that for v, and then plug in the values for M and T.

1 Answers · Science & Mathematics · 07/01/2015

2. ### A car travels up a hill at a constant speed of 41 km/h and returns down the hill at a constant speed of 62 k?

you need to find the time spent at each speed say the hill is 10 km long 10 / 41 = 0.2439 time up hill 10 / 62 = 0.1613 time down hill 0.2439 + 0.1613 = 0.4052 total time 0.2439 / 0.4052 = 0.6019 %age of time spent going up hill 0.1613 / 0.4052 = 0.3981 %age of time spent going down hill 41 X 0.6019 = 24.6779 62...

2 Answers · Science & Mathematics · 24/09/2008

3. ### travelling at a speed of 15 m/s, mass is 95 kg and μ K=0.25 between Rolan, snow whats the acceleration How long will it take to stop sliding?

a = - 2.45 m/sec^2

1 Answers · Science & Mathematics · 18/10/2017

4. ### The current through a 4 KΩ resistor is 7.2 mA. what is the power delivered to the resistor?

P = I²R P = (0.0072)²(4000) = 0.207 watts or 207 mW .

1 Answers · Science & Mathematics · 06/02/2009

5. ### A spring with k = 40.0 N/m is at the base of a frictionless 30.0° inclined plane. A 0.50-kg object is pressed?

umm wat r we trying to find??

1 Answers · Science & Mathematics · 19/02/2012

6. ### If and P.E. = mgh what is the relationship of velocity to the ratio of kinetic energy (K.E.) to potential?

V = √(2*g*h) = √(2*PE/m)

2 Answers · Science & Mathematics · 07/06/2011

7. ### A flow of gas A and a flow of gas B are mixed in a 1:1 mole ratio with the same T. What is the entropy?

Nomenclature: k_A and k_B are flavor dependant adiabatic indices R... molar entropy of gas A at its inlet: s_A = R*(k_A/(k_A - 1) * ln(T/Tref) - ln(P/Pref...

2 Answers · Science & Mathematics · 13/07/2012

8. ### A circular field of 1 km diameter has 5 meter walking track around it. (Width of walking track included in 1 k?

circumference = 2 pi r = 2 x 3.142 x 0.5km = 3.142 km = 3142m total area = 3142 x5 = 15708 m^2 9 square feet = 1 sq yard so 9 x area in m^2 = 141371 cost in rupees = area in square feet so answer A is closest to this.

1 Answers · Science & Mathematics · 28/01/2011

9. ### Suppose the simple pendulum shown below were released from an angle of θ = 69°, with L = 0.81 m and m = 0.30 k

0.81 * cos 69 = 0.29 0.81 - 0.29 = 0.52 m release point above the bottom of the swing. PE = mgh = (1/2) m v^2, Kinetic energy gained as the pendulum swings down. a) v = sqrt [ 2gh] = sqrt [2 * 9.8 * 0.52] = 3.19 m/s b) the bob will swing to a height above the bottom of 0.52 m c) for half the speed at the bottom...

1 Answers · Science & Mathematics · 16/07/2008

10. ### A mass m = 5.0 kg is attached to a vertical spring with k = 188 N/m and is set into motion.?

a.) For simple harmonic motion: frequency = 0.98 amplitude (A) = 3.2 cm = 3.2 x 10^ -2 m angular frequency (w) = 2pi (frequency) = 6.15832 maximum velocity = Aw = (3.2 x 10^ -2)(6.15832) = 1.971 x 10^ -1 m/s b.) When the mass moves from y = 1.5 cm to y = 2.5 cm: y = 2.5 cm - 1.5 cm = 1.0 cm = 1 x 10^ -2 m...

1 Answers · Science & Mathematics · 03/01/2010